En Düşük Emekli Maaşı için Kritik Tarih 17 Temmuz! Masada 3 Formül Var

Haziran enflasyonu açıklandı, enflasyonun 1.64 olarak açıklanmasıyla milyonlarca çalışan ve emekli soğuk bir duş aldı.

Enflasyon oranı yüzde 2.56 bekleniyordu, enflasyonunun beklenenden düşük açıklanmasıyla memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 20’nin altında kaldı.

4 milyona yakın emekli ise sıfır zam alma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kök maaşınız 8.500 TL’yle ve en düşük emekli aylığı olan 10.000 TL alıyorsanız, temmuz ayındaki yüzde 24.73’lük zam 8.500 TL olan kök maaşınıza uygulanacak, maaşınız 10.602 liraya çıkacak. En düşük emekli aylığı olan 10.000 TL artırılmazsa, temmuz ayında 10.602 lira elinize geçecek.

En düşük emekli maaşına zam yapılıp yapılmayacağı hükümetin inisiyatifinde.

Bu konuda son sözün Erdoğan’da olduğu biliniyor.

Kulislerde 3 formül ve rakam konuşuluyor. 17 Temmuz ise önemli bir ayrıntı.

Mynet’e konuşan SGK Uzmanı Emin Yılmaz o formülleri anlattı.

Emin Yılmaz düzenlemenin 17 Temmuz’a kadar Meclis’e gelerek yasalaşması gerektiğine dikkati çekti.

Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 24.73 üzerinden enflasyon farkı ortaya çıktı. Memur ve memur emeklisinde ise toplu sözleşme devreye giriyor. Yüzde 10’luk bir toplu sözleşmeye imza atılmıştı. Yüzde 19.31 zam oranına ulaşmış oluyoruz.

‘SIFIR ZAM’ TEHLİKESİ

16 milyon emeklimizin içinde yaklaşık 3.7 milyon emeklimiz 8 bin TL’nin altında maaş alıyor. 8 bin TL altında kök aylığı olanlara ‘sıfır zam’ verilmiş olacak.

“KÖK MAAŞ İÇİN SAHADA KONUŞULAN ALTENATİFLER VAR”

8 bin TL altında maaşlar için mutlaka bir müdahale yapılması lazım. Bu müdahale de yine yasa koyucu, ekonomi ekibinin elinde olan bir durum. Bakan Işıkhan, ‘Bu konuda refah payı çalışmamız yok’ dedi ama şu anda sahada konuşulan çeşitli alternatifler var. Bunlardan bir tanesi bütün kök aylıkların 10 bin TL taban aylığa eşitlenip sonrasında yüzde 24.73’lük TÜFE verisiyle 12 bin 472 TL’ye çıkarılması.

KONUŞULAN 3 FORMÜL

Başka bir alternatif 10 bin TL’lik taban aylığının yıl sonu hedef enflasyonu olan yüzde 38 oranında zamlanarak 13 bin 800 liraya yükseltilmesi.

10 bin TL’lik taban aylığının 12 bin 500 TL ya da 15 bin TL’ye yükseltilmesiyle ilgili çeşitli haberler dönüyor.

“DAR GELİRLİ EMEKLİMİZ BU KONUDA DESTEK BEKLİYOR”

Bunların hiçbiri de olmayabilir ama özellikle dar gelirli emeklimiz bu konuda destek bekliyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

En düşük emekli maaşıyla ilgili düz mantık ilerlediğiniz zaman minimum yüzde 25’lik bir zam yapılması lazım. Bu rakam 12 bin 500 ve 15 bin lira olma ihtimali var. Bu tamamen hükümet kanadının inisiyatifinde olan bir şey.

DÜZENLEMEDE 17 TEMMUZ DETAYI!

Düzenleme kararı verilirse Meclis sürecine girmesi lazım. Meclis’te de torba yasa var. En düşük emekli maaşına müdahale yapılacaksa 17 Temmuz’a kadar yapılması lazım. Çünkü SSK’lı olan emeklilerimiz ayın 17’sinde maaş alıyor. Temmuz maaşları peşin yatacağı için ayın 17’sine kadar müdahale yapılabilir.

“HÜKÜMETTEN BU HAFTA YA DA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUM”

Bu hafta ya da önümüzdeki hafta hükümet kanadından bir açıklama bekliyorum. Düzenleme yapıldığı takdirde benim de beklentim 12 bin 500 TL ve 15 bin TL arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir